BIAŁA ŁECHTACZKA: NIE nierówności, stereotypom i nietolerancji
 
Wszystko, co z tematem związane
FEMINIZM, czyli co dzieje się z połową naszego (i nie tylko naszego) społeczeństwa

MASKULIZM, czyli co dzieje się z drugą połową naszego (i nie tylko naszego) społeczeństwa

ŁAMIEMY NIEZŁAMANE, czyli odkrywanie tajemnic (nie tylko poliszynela)

CZYTELNIA, czyli czytaj

RECENZJE, czyli polecamy książki, filmy, muzykę itd. o tematyce nam bliskiej

SŁOWNICZEK, czyli WIEDZ WIĘCEJ!
Kolekcje
OSÓB ZWIĄZANYCH Z FEMINIZMEM, czyli kto, kiedy i co zrobił

OSÓB ZWIĄZANYCH Z MASKULIZMEM, czyli kto, kiedy i co zrobił

REPREZENTANTÓW SPOŁECZNOŚCI LGBT, czyli sławne persony
Kontakt
KONTAKT z Białą Łechtaczką
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 29
Najnowszy Użytkownik: Joshveins
RITA MAE BROWN "THE SHAPE OF THINGS TO COME" - TŁUMACZENIE
Rita Mae Brown

KSZTAŁ RZECZY, KTÓRE NADEJDĄ (The Shape of Things to Come)

tłum. Marek Susdorf

Zorganizowany politycznie LESBIANIZM jest największym istniejącym zagrożeniem dla męskiej dominacji. W jaki sposób będzie możliwe dla mężczyzn zachowanie ich władzy, jak będą mogli uciskać kobiety, skoro one odrzucą ich i zbuntują się przeciwko całemu światu, który oni zbudowali, by je powstrzymywać? Podstawowym sprzeciwem jest postawienie kobiet na pierwszym miejscu w Twoim własnym świecie, postaw siebie samą na pierwszym miejscu.

Przeznaczenie siebie dla kobiet jest pierwszym podstawowym krokiem w kierunku zakończenia tej powszechnej opresji. Jeśli nie potrafisz odnaleźć w sobie miłości do innej kobiety, również tej fizycznej miłości, jak możesz szczerze przyznać się do tego, że zależy ci na kobiecym wyzwoleniu? Relacje pomiędzy mężczyznami i kobietami dotyczą władzy, dominacji, gier rolami i opresji. Mężczyzna posiada cały system męskich przywilejów, który go wspiera. W tym momencie kobieta nie ma niczego poza nią samą. Która więc z relacji jest dla ciebie najlepszą? To przecież oczywiste.

Jeśli kobiety wciąż przekazują swe główne zaangażowanie oraz energię na rzecz własnych opresorów, jak możemy zbudować silny ruch, który by nas wyzwolił? Czy Chińczycy kochają i wspomagają kapitalistów? Czy Wietkong gotuje kolację dla Jankesów? Czy Czarni mają się rozpraszać i żyć pojedynczo w „białych” domach? Odpowiedź, ponownie, jest oczywista. Tylko jeśli kobiety oddadzą swój czas kobietom, kobiecemu ruchowi, osiągną wyzwolenie. Nie wyzwolicie się poprzez polerowanie swoich łańcuchów, choć to właśnie robią heteroseksualne kobiety.

Dlaczego jakakolwiek heteroseksualna kobieta miałaby zrezygnować z przywilejów, które mężczyźni zapewniają jej za bycie heteroseksualną? Przede wszystkim odda je ona w momencie, gdy spostrzeże, że jest coś lepszego od tych okruchów, które rzucają jej mężczyźni. Co może zaoferować Lesbianizm? Ofiarowuje podwójną opresję. Oferowuje Ci groźbę stracenia pracy, odseparowanie od rodziny i starych heteroprzyjaciół, ofiarowuje Ci poderżnięcie gardła przez kobiety pozostające na usługach mężczyzn, ofiarowuje Ci ciągłą walkę przeciwko nieludzkiemu, choremu światu, w którym przemoc jest kluczem do władzy, a miłość jest słowem, które znaleźć można jedynie w poezji, lecz nie na ulicach. Po co więc brać na barki takie obciążenia?

Ponieważ Lesbianizm ofiarowuje Ci również wolność bycia sobą. Ofiarowuje Ci możliwie równe partnerstwo z twoimi siostrami. Ofiarowuje Ci ucieczkę od tych głupiutkich, durnych, szkodliwych gierek, w które mężczyźni i kobiety grają, mając czelność nazywania ich „związkami”. Ofiarowuje Ci zmianę. Odmienisz się poprzez odkrywanie swojej własnej kobiecej tożsamości, poprzez odkrywanie innych kobiet. Nikt, nawet inna Lesbijka, nie może powiedzieć Ci, kim owa „własna kobieca tożsamość” jest. To indywidualne wyzwanie, Twoje życie. Znajdziesz się na nieprzyjaznym gruncie przy braku sprawdzonych wzorców, które pomogłyby Ci sobą pokierować. Kiedy odmienisz siebie, zaczniesz również odmieniać społeczeństwo, w którym żyjesz. Wolne, silne własne jestestwo nie może żyć w tym brudzie, który stworzyli mężczyźni. Będziesz popełniała błędy i cierpiała przez nie. Będziesz raniła i sama otrzymywała rany w trakcie odnajdywania nowych dróg. Ale będziesz się uczyła i naciskała mocniej. Poznasz tysiące subtelnych sposobów, w jaki męska dominacja niszczy wszystkie kobiety, jak również swoich twórców – mężczyzn. Kiedy odkryjesz, że Twoja pewność powstała, dowiesz się, że nie może już zostać zniszczona. Kiedy ujrzysz wizję nowego świata, nie będziesz dłużej mogła zaakceptować tego starego. Staniesz się wojownikiem. Odkryjesz miłość i to, że jesteś piękna, silna i że Ci zależy. Wraz z innymi kobietami wszystkich klas i ras stworzysz społeczności, które odmienią materialne fragmenty twojego życia. Podzielisz się tym, co masz, z innymi, jak i inne podzielą się z Tobą. Zbuntujesz się przeciwko całemu temu obrzydliwemu światu, który próbował Ciebie i Twoje piękno zakryć pod tonami męskiego szlamu. Właśnie to ofiarowuje Ci Lesbianizm.


Rita Mae Brown (ur. 1944 r.) - płodna amerykańska pisarka, znana najbardziej ze swego powieściowego debiutu pt. "Rubyfruit Jungle"; poetka; scenarzystka nominowana do nagrody Emmy; lesbijka; w swoich pracach nawiązywała do kwestii kobiecej homoseksualności;

Dodane przez Saule Pavasaris dnia 14-07-20090 Komentarzy ˇ 1120 Czytań - Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Różne
AKCJE BIAŁEJ ŁECHTACZKI, czyli sprawdź, co robimy

KONKURSY

WASZE PRACE, czyli Ty przesyłasz, my publikujemy

WSPÓŁPRACA
Cytat miesiąca
"Zostałam feministką w alternatywie wobec zostania masochistką ." Sally Kempton
Ankieta
Czy jesteś za związkami partnerskimi dla par jednopłciowych?

tak

nie

tak, ale nie w Polsce

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie